Yeni Teker İçi Elektrik Motorları İnanılmaz Tork Üretebiliyor

Günümüzde hibrit araçlarda tekerlere güç aktaran özel elektrik motorlar kullanılıyor. Bu motorlar çekiş sistemlerinde yeni inovasyonlar yapılmasıyla  farklı bir boyuta taşınmaya başlandı. Protean Elektrik’ in yeni ve geliştirilmiş teker içi elektrikli aktarım sistemi, inanılmaz bir tork sağlıyor.

2013  Otomotiv Mühendisleri Topluluğu Dünya Kongresi’ nde tanıtılan teker içi elektrikli motor hibrit araba motorlarının bir parçası olarak tanıtılsa da aynı zaman tüm elektrikli araçlarda kullanılabiliyor. Normal benzinli motorlarda veya hibrit aktarım sistemlerindekinin aksine , birbirinden bağımsız çalışan teker için elektrikli motorlar çok hızlı tepki verebiliyor. Motorlar gücü tam istenilen bölgeye göre, sürüşe özelleşmiş bir şekilde yol durumuna adapte edebiliyor.

Mercedes’ in son ürettiği tümüyle elektrikli SLS modeli buna çok iyi bir örnek aslında.  Tekerler kaymaya, çekişe ve frene göre özel olarak adapte olabiliyor.

İşte Protean yeni teker içi elektrik motorları sayesinde  % 25 daha fazla tork sağlanıyor. Yeni elektrikli motor her tekere 100 beygir ve 1000 Nm tork sağlayabiliyor.  Bu tork sizi koltuğa yapıştıracak hatta çivileyecek kadar fazla. Bu inanılmaz bir hızlanma anlamına geliyor. Ayrıca bu sayede % 30 civarında yakıt ekonomisi sağlanıyor. Çünkü bu motorlar diğer elektrik motorlarından daha verimli. Ayrıca bu sayede frenlemede çıkan kinetik enerjinin % 85 ‘ i rejenere edilerek yeniden kazanılabiliyor.

Protean ‘ ın geliştirdiği 27 teknoloji ve tasarım patenti ödüllendirildi.

Protean denemelerini Vauxhall Vivaro cargo van, Guangzhou Automobile Industry Group (GAC) Trumpchi,  Ford F150 ve BRABUS Mercedes-Benz E sınıfında yaptı.

Teker içi elektrik motorlarının teknolojinin geleceği olduğu şimdiden belli. Artık daha hızlı daha verimli elektrikli veya hibrit araçlarımız olabilir.

Tabi Türkiye’ de yüksek vergiler bence en azından çevreci teknolojiler barındıran elektrikli arabalar ve hibrit arabalarda düşürülmeli ki, geleceğe daha umutla bakalım.

Kaynak : http://www.gizmag.com/protean-electric-unveils-in-wheel-electric-drive-system-for-hybrids-and-evs/27110/

proteanelectric-9

 

proteanelectric-10

 

 

 

proteanelectric-0

proteanelectric-1

proteanelectric-2

proteanelectric-8

 

proteanelectric-7

 

proteanelectric-5

 

proteanelectric-3

 

 

2 Comments

  1. Mehmet koç says:

    Yıllardır hayal ettiğim bır buluş…Tebrikler. ..Harika bir buluş.Süpersiniz. …ben aracıma taktırmak istiyorum.nasıl bulabilirim.birde fiyatı kaç $ dır.Bilgi verirseniz sevinirim…..

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
Yüksek Hızlı Kamera Kar Tanelerinin Gizemini Açığa Çıkardı

Kar yağdığında radarlarda bazı karışıklar yaşanabiliyor. İşte problemi çözmek radar sistemleri ekstra ekipmanlarla iyileştirilmeye çalışıyor. Utah Üniversitesi’ nden araştırmacılar 3...

Kapat