Yeni Nesil Elektrikli Araba Quant e-Sportlimousine

Lichtenstein tabanlı NanoFlowcell şirketi Quant e-Sportlimousine adını verdiği yeni nesil enerji depolama sistemine sahip fütüristik arabasını Geneva motor şovunda sergiledi. Sadece bir konsept otomobili olarak değil geleceğin teknolojisine sahip bir otomobil olan Quant e-Sportlimousine özel bir Ar-Ge şirketinin ürünü. Kuantum kimyası ve moleküler mühendislik üzerine deneyler yapan NanoFlowcell AG şirketi gerçekten bilim kurgu filmlerinde görebileceğimiz şeyler üzerine odaklanmış.

Daha önce 2009’ da sergilenen Koenigsegg Quant ile geliştirilen  NLV Solar, şirketin kurucusu Nunzio La Vecchia tarafından geliştirildi. Güneş enerjisi pilleriyle kombinasyon halinde bulunan araba “Flow Accumulator Energy Storage- Akış Akümülatörlü Enerji Deposu” nda 512 beygir güç barındırıyor.

Akım pilleri ile donatılan Ouant adlı araba MIT ve Harvard araştırmalarının ilk canlı örneği aslında.

Akım pilleri elektrikli araçlar için gerçekten bir devrim niteliğinde. En son geçen sene Berkeley Laboratuvarları’nda su bazlı akım pillinin normal elektrikli araba pillerinden % 75 daha ucuz  386km’ den faha fazla menzil önerdiği belirtilmişti.  Akım ayrıca nerdeyse benzin aldığınız sürede aracın şarj olmasını sağlıyor.

NanoFlowcell’in özel batarya formülü dört koltuklu spor bir arabaya uygulanmış. Koenigsegg Quant’ a benzese de bu araba gerçekten bir limuzin gibi tam 5,25 metre uzunluğunda.  Tanıtım amacıyla verilen fotoğraflara bakılırsa arabanın , çifte balonlu tavan, kıvrımlı ön kısım ve cezbedici bir arka tasarıma sahip. 2009’ daki Quant’ tan bazı tasarım değişikliklerine sahip.

NanoFlowcell Alman Bosch Mühendislik’le çalıştığını geçen hafta duyurdu. Önümüzdeki yıllarda Bosch’un katılmıyla çığır açacak bu teknolojiyi devreye sokmayı planlayan NanoFlowcell şirketi bu arabayı piyasaya ne zaman sürer bilinmez? Muhtemelen TESLA motors Model S ‘e rakip olacak bir araba üretmeyi planlıyorlar.

Kaynak : Gizmag 

quante-sportlimousineteaser

quante-sportlimousineteaser-1

quante-sportlimousineteaser-3

Konigsegg quant 2009

 

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
Sıfır Sürtünmeli Poyrasız Motor Hero Ion Gelecekten Geliyor

Hero İon , aynı Tron efsanesinden çıkmış gibi duran bir motorsiklet, teknolojinin son eserlerinden. Hintli firma Hero tarafından üretilen motor...

Kapat