Yeni Nesil Arttırılmış Gerçeklik Cyberith

cyberith-virtualizer-24 (1)

cyberith

Gün geçtikçe oyunlar daha gerçekçi bir hal almaya başladı. Avusturya tabanlı şirket Cyberith firması Virtualizer isimi yeni  nesil sanal gerçeklik platformu sundu. Bu sayede oyunlarda gerçekten zıplayabilir, koşabilir ya da çökebilir hatta oturabilirsiniz. Cyberith’ın Virtualizer tasarımı Oculus Rift sanal gözlükleri gibi sanal gerçeklik modülleriyle kullanılabiliyor ve  nintendonun Wii kontrolü gibi farklı silahları işe yarar hale getiriyor. Virtualizer’ın yaratıcıları sistemin haptik(dokunsal) geri alımlar ve stereo kulaklıklar sayesinde şimdiye kadar yaratılan en gerçekçi sistem olduğunu düşünüyorlar. 120 kg’a kadar oyuncuları destekleyen sistem,  optik sensörler yardımıyla ayak hareketlerini ve dikey pozisyonu algılıyor. Özel zemin sürtünme katsayısını minimuma indiren özel bir kaplamayla kaplanarak çoraplarınızla rahatça kullanılabiliyor. Oldukça sessiz olan sistem komşuları üzmeyecek gibi… Sisteme sürtünme fonksiyonu bile eklediler.  Ayrıca sistemin fiyatının mantıklı değerlerde olacağı belirtiliyor. Sistemden gelen ses dosyalarını haptik titreşim verilerine çevirerek dışardan başka kaynaklara ihtiyaç duymuyor. Normal sistem USB’ den güç alırken, haptik titreşimler ekstra güç kaynağıyla sağlanıyor.

Savaş oyunları için oldukça eğlenceli olabilir. Sisteme ilerde bir koşu bandı ve titreşim sensörlerinin ekleyebileceğini gösteriyor. Tabi sisteme bir kalori kontrol ünitesi eklenmesiyle oldukça sağlıklı bir oyun metodu olacak gibi. Kickstarter’ da görücüye çıkan sistemin standart versiyonu 599 dolardan, sensörlü ve hisli  versiyonu 999 dolardan satılacak. Mart 2015’de ilk gönderim tarihi verilmiş ama Türkiye’ye getiren olur mu bilinmez ?

Kaynak :  http://www.gercekbilim.com/sanal-gercekli-platformu-cyberith-ile-kosun-ziplayin-hissedin/

 

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Nesil 3D Yazıcıda Pet Şişe Plastiği Kullanılabilecek

    Cubify şirketinden Ekocycle Cube 3D Printer  plastik pet şişelerden bir filament kartuşu kullanarak  % 25 ‘e kadar pet şişelerden...

Kapat