Ünlü Sinema Şirketi Red Hologram Telefon Çıkarıyor

Dünyaca ünlü sinema kamera üreticisi Red’in uzun süredir konuşulan holografik akıllı telefonu “Red Hydrogen One“ bu yaz piyasaya çıkıyor Red firması piyasaya ilk kez çıkaracağı holografik telefon için 3D gözlük olmadan derinlik yaratabilen özel bir ekrana sahip olduğunu belirtiyor. Ekran o kadar özel ki, prototipleri deneyen kişiler bile ekranı gösteremiyor. Özel geliştirilen bu ekran ve kamera bileşenler H4V adı verilen özel bir medya formatına sahip. Ekran 4V holografik görüntüyü destekliyor fakat Red çalışanları haricinde kimse ekranın nasıl çalıştığını bilmiyor ve gizli tutuluyor.

 Telefon tasarım olarak diğer red kameraları gibi oldukça profesyonel gözüküyor. Red Hydrogen One adı verilen telefonun fiyatı ise alüminyum kasa için $1,195, titanyum için $1,595 olacak. Red’in bu fiyatı sınırlı ürün için veriyor.

 Telefonun ekranı 5.7 inç , 2,560 x 1,440 çözünürlüğe sahip ve görüşmeleri 4V holografik olarak yapabilecek. Tabi renkleri daha doğru verebilmek ve Google Daydream  OLED ekranla gelebilir.

Telefon 2D,3D görüntüler ve videoları da gösterebilecek. Tabi bu modlarda kayıt yapabilmek için çok gelişmiş birsensör teknolojisine sahip olması gerek.

Telefon tasarım olarak iPhone 6,7,8 plustan daha büyük olmasına karşın daha sağlam ve kullanışlı olabilir. Telefonun arka kısmı biraz daha yükseltilmiş daha fazla konfor sağlamak için muhtemelen. Tabi yine de  telefonun android işletim sistemiyle geleceğini belirtmekte fayda var.

Telefonun altında 3.5 mm kulaklık ve USB C şarj portu bulunuyor. Batarya  olarak 4,500mAh gücünde bir pil bulunuyor. Snapdragon 835 veya Snapdragon 845 işlemci kullanabilir.

Android Oreo yerine Nougat ile piyasaya sürüleceği düşünülüyor.  4 veya 6 gb Ram ram olması muhtemel ama belki de 8 gb ramede sahip olabilir.

Verge muhabiri 4 farklı ekran demosunu denemiş. İlk videoda farklı videolardan hazırlanan bir videoyu izlemiş. 3D telefonlar için büyük bir adım olduğunu belirtiyor.Özellikle farklı açılardan bakılsa da 3D etkisi kaybolmadığından,oldukça tutarlı olduğunu belirtiyor.  Ayrıca günümüzde moda olan portre ve manzara fotoğrafı derinliğinin bugüne kadar üretilmiş herhangi bir telefondan daha başarılı olduğu söyleniyor.

Ayrıca farklı lenslerle kamerasının geliştirilebileceği belirtiliyor. Lens uyumu olarak  Fuji, Canon, Nikon, Leica gibi lenslerin kullanılabileceği düşünülüyor. Yani özel lenslerle DSLR performansı verebilecek bir telefon olabilir

Kaynaklar:

Red Hydrogen One Holografik Telefon Çıkıyor

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
Proton Bataryalari Karbon ve Sudan Elektrik Elde Ediyor

RMIT Üniversitesi’nden bilim insanları lityum iyon pillere alternatif karbon ve su ile çalışan proton bataryası üretti. Bu pil ilk şarj...

Kapat