Tesla Model X’in 32 Süper Özelliği Ortaya Çıktı

model x kanatlar

Tesla son yıllarda adından en çok söz ettiren elektrikli otomobil üreticilerinin başında geliyor. Hatta gerçekleştirdiği projeler devrim niteliğinde olduğundan diğer üreticiler de onu takip etmeye başladı. Bu videomuzda ,son günlerde adından sıkça söz ettiren martı kapılı(arka kapılar) ilk Tesla SUV’u Model X’den bahsedeceğiz. Tesla Model X’de aile kullanımı için geliştirirken, teknoloji de çıtayı bir üst seviyeye taşıyor. Araçta kapılar otomatik açılıp kapanabilirken, oto pilot özelliği sayesinde sürüşü yardımcı oluyor. Araç akıllı telefon ile kolayca kontrol edilebiliyor. Çevre sensörleri sayesinde araç , otomatik şerit değiştirebiliyor ya da kapıları çizmeyecek şekilde açabiliyor. Arka koltukları elektrikli olduğundan ileri geri hareket ederek binme kolaylığı yaratıyor.  Ayrıca bu modelin SUV araçlar arasında en hızlı araç olacağı da (0-100km/s 3,2 s)  söylentiler arasında geliyor. Ayrıca aracın elektrikli olması da cabası.

Ayrıca bu aracın önde 259 hp, arkada 532 hp’lik elektrik motoru olduğunu hatırlatmakta fayda var. Elektrik motorlarında tork yüksek olduğundan araçlar inanılmaz kalkışlar yapabiliyor.

İlk dikkat çekici özellik, Model X’te 7 tane yolcu koltuğunun olması. Coupe formunda kasaya rağmen özellikle ABD pazarındaki SUV tarzı aile otomobili popülaritesinden yararlanmak için firma bu yolu tercih etmiş olabilir. Daha hızlı ve kompakt olan Tesla Model S, 5 adet yolcu koltuğuna sahip. Otomobilin diğer bazı özellikleri şöyle:

 • Tesla Model S’in ağırlığı 2086 – 2177 kg. arasındaydı. Bu da yaklaşık 2 ton ağırlığına denk geliyor. Model X ise 2267 kg civarında olacak.
 • Model X tüm tekerleklerden çekiş standartı ile geliyor. Bu özellik Model S’te opsiyonel olarak sunuluyordu.
 • Mode S’in bu yıl sunulan modellerinde otomatik pilot donanımı ve teknolojisi bulunmaya başlamıştı. Otomatik pilot sürücüyü yol durumu, trafik, yoldaki çukurlar ve tehlikeler konusunda etkin bir şekilde uyaracak ve yardımcı olacak. Bunun yanında hız limiti olan yerlerde kontrolü ele alarak sürücüyü tehlikeye atabilecek durumlardan uzak tutmaya çalışacak. Bu özellik de Model X ile daha gelilmiş olarak gelecek.
 • Tüm tekerleklerden çekiş standartının gelmesi ile birlikte Model X, birbiriyle aynı yapıya sahip iki motor ile birlikte gelecek.
 • Tasarımcılar Model X’te kullanıcılara güzel yenilikler hazırlamışlar. Tesla Model X martı kapı (Falcon Wing) ile birlikte gelecek. Aracın arka kapıları yana doğru değil yukarı doğru açılacak. Şirket bu yenilikle en arkada bulunan üçlü koltuğa yolcuların kolayca binip-inebilmesini amaçlıyor.
 • Model X çeki demirine sahip olarak gelecek. Daha çok aileler hedeflenerek tasarlanan yeni model böylece otomobil sahiplerinin arkasına yük bağlayarak taşımasına olanak sağlayacak.
 • Menzil konusunda şirket maalesef  farklı bir iyileştirme yapmamış. Model X, yaklaşık 440 km menzille kullanıcılara sunulacak.
 • Bir çok kullanıcının en merak ettiği konu ‘fiyat’. Tesla’nın baş tasarımcısı Franz von Holzhausen’un yaptığı açıklamaya göre Model  X, Model S’ten yüzde 10 daha ucuz olacak. Model S’in ABD’de 57,700 – 67,500 ve 87,500 dolar fiyat etiketine sahip üç farklı donanımlı modelle satışta olduğunu hatırlatalım.

modelx

Kaynaklar :  http://www.gercekbilim.com/tesla-model-x-32-sasirtici-ozelligi-video/

webrazzi.com

One Comment

 1. Fatih says:

  Gerçekten çok güzel bir tasarım… Yerli araba projelerimiz ne durumda bununla ilgili bir makale düşünürmüsünüz?

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
Uçan Kaykay da Neymiş Artık Flyboard Var

Herhalde hepiniz görmüşsünüz suda hortumla çılgın hareketler yapan su jetli Flyboard’ları. İşte Fransız jet ski şampiyonu Franky Zapata bu sefer...

Kapat