Süper Hızlı 3D Yazıcı Yapıldı

Carbon3D şirketi tarafından  Silikon Vadisi’nde geliştirilen yeni 3D yazıcı teknolojisi, sıvı havuzdan aralıksız olarak kat kat nesneleri basarak, dakikalar içinde 3D çıktı alabiliyor. 20 Mart ‘daki Science dergisinde yayınlanacak bu yeni yaklaşım sayesinde önceki metotlara göre 25 ila 100 kata kadar daha hızlı bir şekilde 3d basım yapmak mümkün olacak.  Bu sayede mevcut 3d yazıcı teknolojisinde mümkün olmayan şekiller basılarak sadece tıp alanında değil, otomotiv ve havacılık sektörü gibi bütün sektörlerde hızla prototip oluşturmak hatta üretim yapmak mümkün olacak. Kuzey Carolina ve UNC Chapel Hill Üniversitesi ve kimya profesörü Joseph M. DeSimone ve Alex Ermoshkin tarafından keşfedilen teknolojiyi pazara getirmeyi düşünüyor. Bu sayede metalürji ve ilaç taşıma teknolojileri alanında gelişmeler yaşanacak.


Peki Nasıl Bu Kadar Hızlı 3D Baskı  Alınıyor ? CLIP yani sürekli sıvı ara yüzleme teknolojisi sayesinde, ışık ve oksijen manipülasyonu ile sıvı medyadan nesneler eritilerek, ilk kez ayarlanabilir fotokimyasal reaksiyonlardan tabaka tabaka basım prosesi gerçekleştiriliyor. Sistem sayesinde oksijen geçirimli bir pencereden sıvı reçineye ışın doğrultulması esasına dayanıyor. Işık ve oksijeni birarada kullanarak reçinenin katılaşması kontrol ediliyor. Bu sayede 20 mikrona kadar yani bir kağıt kalınlığı kadar ince nesneler hayata geçirilebiliyor. “3d basım teknolojisine kimyasal ve fiziksel bir proses izleyerek, oldukça sıra dışı  ve hızlı bir teknoloji geliştirdi. Yeni teknoloji sayesinde bir sıvı havuzundan hızlı bir şekilde 3d baskı alınabiliyor,” diyor DeSimone 16 Mart’taki Vancouver, British Columbia TED konuşmasında. CLIP teknolojisi sayesinde geniş bir malzeme yelpazesi kullanılarak, elastomerler, silikonlar, naylon benzeri maddeler, seramikler ve biyo-bozunur(biodegradable) maddeler kullanılabilir. Bu teknik sayesinde yeni materyaller geliştirilebilir. Carbon3D firmasının geliştirdiği bu yeni nesi 3D yazıcı sayesinde , alışılmadık geometriler sağlam materyaller geliştirilebilir. Yeni yazıcı sayesinde saatler alan 3D baskı işlemi dakikalara hatta saniyelere iniyor.

Kaynak :

http://www.gercekbilim.com/devrimsel-3d-baski-teknolojisi-hizli-3d-baski/

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
AVG Antivirüs’ten Facebook’ta Yüz Tanımayı Engelleyen Gözlük

Artık yüz tanıma programları oldukça gelişti ve fotoğraflarınız her etiketlendiğinde neredeyse sizi tanır hale geldi. Fakat her zaman tanınmak istemeyebilirsiniz,...

Kapat