Sonunda Uçan Bisiklet Üretildi

E.T filminin (Extra Terrestial) en bilindik sahnesi herhalde, uzaylının yardımıyla uçan bisikletin Ay’ ın önünden geçmesidir. İşte Fransız Dassault Systemes şirketinin yardımıyla üç Çek şirketi ilk iki tekerli uçan bisikletin testini yaptılar. F-Bike ismi verilen uçan bisiklet videoda görüldüğü gibi gerçekten uçuyor.

Prag ‘ da geçenlerde yapılan konferansta dağ bisikletine oturtulan kukla uzaktan kumandayla başarıyla uçuruldu. Uçan bisiklette 47 kilowattla güçle uçurulan 6 yatay rotor bataryalar sayesinde uçuruldu. Videoda uçak bisiklet havada süzülürken görülüyor.

Yapılan tanıtımda “ Bisiklet nedir ?”  sorusu soruldu. Acaba kabaca tekerler üzerinde uçan bir şey midir? Yoksa farklı şekilde adlandırılabilir mi?

Projenin internet sitesine göre uçan bisiklet kolaylıkla havalanarak 3-5 dakika havada kalabiliyor. Rotorlar boyunca ekstra ağırlık koyularak da bisikletin düz bir şekilde gitmesi sağlanabilir.

Bisikletin dolu kalkış ağırlığının max 170 kg olması gerekiyor. Bisiklet bu nedenle sadece 85 kg taşıyabiliyor .

Projenin elemanları geçen sene Gizmag’ a geçen seneden beri projenin evrildiğini belirtti. Çünkü proje başta sadece elektrikli bisiklet üretmek içindi. Bugünse büyük bir hırsla uçan bisiklet projesine dönüştü. Jules Verne ve Çek yazar Jaroslav Foglar ‘ dan ilham alınarak hayata geçirilen uçan bisiklet ilk bakışta gerçekten çok çılgınca geliyor.

İnsanlı testlere muhtemelen bu yaz başlanacağı belirtiliyor. Duratec, Technodat ve Evektor isimli Çek şirketlerinin çalışmasıyla yapılan uçan bisiklet piyasaya ne zaman çıkar şimdilik belli değil. Sokakta uçan bir bisiklet gördüğünüzde şaşırmayın 🙂

Kaynak: http://www.gercekbilim.com/sonunda-ucan-bisiklet-uretildi/

Kaynak: http://www.gizmag.com/flying-bicycle-f-bike-test-flight/27924/

uçan bisiklet çizim-gerçek bilim

 

uçan bisiklet çizim-2-gerçek bilim

uçanb bisiklet2-gerçek bilim

 

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
Asus P1801-B046K Tablete Dönüşebilen All-in-One PC

Asus P1801-B046K Core i5 3350P 3.1GHz 8GB 1TB Windows 8 18.4" Dokunmatik (10 Parmak) All-in-One + Transformer Tablet Tablete dönüşebilen...

Kapat