Sinyal ve Stoplara Sahip Lumos Kask

 

Bisikletçiler için muhteşem bir çözüm , sinyal ve stop lambasına sahip kask üretildi. Bildiğiniz gibi özellikle ülkemizde aslında en güvenlisi ve en çevrecisi olsa da aynı zamanda şehir içi kullanımda en tehlikeli vasıta olan bisiklet, en önemli sporlardan da biri olarak dikkat çeker. Birçok kasınızı çalıştıran bu spor dalında kısa mesafeler için bu vasıtayı kullanmak da hem cebinize katkı sağlıyor hem de araba kullanmak yerine bunu tercih ettiğiniz için çevreye araç kullanımından doğacak zararınız sıfıra iniyor.

Fakat kalabalık şehirlerde ve ne yazıkki ülkemizin birçok şehrinde bisiklet kullanmak oldukça tehlikeli. Kaldırımda gideyim deseniz kaldırımlar dar yolda gitseniz onca arabadan size ne yol veren çıkar ne de sizi doğru dürüst fark eden. Hele ki akşam hava karardıktan sonra sürüyorsanız spor değil ölüm-kalım savaşı verirsiniz.

İşte tam bu noktada Kickstarter üzerinden çıkan Lumos isimli bir akıllı kask özellikle ülkemizde oldukça işe yarayabilecek cinsten bir çözüm getiriyor. Kaskın arka tarafına yerleştirilen ledler ile hem sinyal verebiliyor hem de yavaşladığınızda stop lambası görevini üstleniyor. Ayrıca ön kısımdaki led ışıklar da hem size bir far gibi görüş sağlerken aynı zamanda karşı taraftan gelecek vasıtalar için de bir uyarı ışığı oluyor.

otomatik fren

Avrupa ve Amerika’daki güvenlik standartlarının üzerinde bir sağlamlığa da sahip olan kask bir taşla 3 kuş vurarak bisiklet sürücülerinin güvenlik noktasında oldukça üst seviyelere çıkabilmesine ve kalabalık trafiklerin olduğu yerlerde sizin farkedilmenizi de sağlayarak genel manada oldukça iyi bir iş çıkarıyor.

Kaskın bu görevlerini yerine getirmesi ise şu şekilde; Gidonunuza koyacağınız bir kumanda ile yönetebildiğiniz kaskta kumandadaki sinyaller ile kablosuz aktarım ile sizin dönüşünüz öncesi bir sinyal verebiliyorsunuz. Ayrıca kaskın içinde yer alan ivme ölçer ile de hızınız yavaşladığında arkanızdaki led ışıkları tıpkı bir stop lambası gibi parlayarak arkanızdaki sürücüye duracağınızı ya da yavaşladığınızı bildiriyor. (Bunun ivme ölçer yerine frenlere takılabilecek bir sistem ile olması daha iyi olabilirmiş aslında) 1000mAh büyüklüğündeki bataryası ise tek şarjda 2.5 saatlik batarya süresi olan kask en azından “akıllı” bir cihazdan bahsettiğimizde aklımıza ilk gelen “Akşama şarja takmalıyım” durumunu ortadan kaldırıyor. Ayrıca gidonunuza taktığınız sinyal kumandası ise değiştirilebilir saat pilleri ile 6 aya varan bir pil ömrüne sahip.

Suya ve toza karşı ve bir kask olduğu için haliyle darbelere de oldukça dayanıklı olan Lumos125.000 Dolar‘lık Kickstarter hedefini daha 25 günlük bir destek toplama süresi olmasına rağmen şimdiye kadar 287.000 Dolar destek alarak çoktan aştı. Bu kadar büyük bir desteği arkasına alan Lumos, Nisan 2016‘da destekçilerine ulaşacak. Eğer siz de bu projeye destek vermek ya da Lumos’a sahip olmak istiyorsanız 99 Dolar‘lık bir destek ile Lumos’a sahip olabilirsiniz. Bunun sınırlı sayıda olan fiyatı olduğunu ve ilerleyen zamanlarda bu sınır aşıldığında 119 Dolar bir fiyata artacağını da belirtmiş olalım. Son olarak Lumos’un siyah ve beyaz iki farklı renk seçeneği de bulunduğunu söyleyelim.

Kaynak : http://www.webtekno.com/giyilebilirteknoloji/lumos-akilli-kask-h9165.html

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
En Hızlı Elektrikli ve Hibrit Arabalar

Son bir kaç yılda ivme kazanan hibrit teknolojileri BMW'den Ferrari'ye bütün üreticileri etkilemiş durumda. Hibrit teknolojisi yurtdışında on yıldan uzun...

Kapat