Sıfır Sürtünmeli Poyrasız Motor Hero Ion Gelecekten Geliyor

Hero İon , aynı Tron efsanesinden çıkmış gibi duran bir motorsiklet, teknolojinin son eserlerinden. Hintli firma Hero tarafından üretilen motor sadece 100 kg ağırlığında. Hidrojen yakıt hücresinden elektrik üreterek, Li-Air bataryalar ve süperkapasitörlerde depoluyor.  Asıl ilginci sıfır sürtünmeli maglev tekerler. Yani bu lastikler havada giden trenlerin teknolojisini kullanarak sürtünmeden elektromanyetik olarak havada dönüyor.

Aracın kontrol modülü(Vehicle Control Module –VCM) elciklerde bulunan ışıklı dokunmatik kontrollerden oluşuyor. Araç kontrol modülünde parmaklardan gelen komutlar PBS (güç, fren ve yön ) sistemlerine iletiliyor.  Araçta bulunan trafik sensörleri sayesinde kazalardan kaçınabiliyor.

Poyrasız lastikler yani merkezi olmayan lastikler nedeniyle motor gerçekten bir bilim kurgu objesine benziyor. Lastik gizli bir manyetik  teker sayesinde rotor gibi çalışarak, stator üzerinde manyetik levitasyon teknolojisiyle havada yüzüyor. Ayrıca bu poyrasız elektrik çekiş motoru,  frenleri de iki kat güçlendiriyor. Araçla ilgili temel bilgiler sürücünün kaskına aktarılıyor.

M-link verilen antropomorfik bağlantı süspansiyonu teknolojisi yolda kontrolü arttırıyor. Sensörler sayesinde elektromanyetik olarak kontrol edilen süspansiyonlar yola ve kullanıcıya göre gerçek zamanlı olarak kontrol sağlıyor.

Çoklu gyrolar ve ivmeölçerler sayesinde motorun dengesi korunabiliyor. Böylece önceden imkansız olan manevralar sürücünün konumu ve direksiyon ayarlanarak gerçekleştirilebilecek.

Lityum hava yani Lithium-air pilleri en son ve en güçlü pil teknolojisi. Ayrıca oldukça hafifler. Kg’da 12 kW üreten pillerde lityumun oksijenle oksidasyonu devrim niteliğinde bir platin ve rodyum katalizör eklenen karbon nano tüp katotla gerçekleştiriliyor. Bu motorda günümüzdeki en ileri teknoloji kullanılıyor. Bakalım bu prototip hayata geçirilecek mi ?

Kaynak : http://www.gercekbilim.com/maglev-motorsikleti-hero-ion-teknolojide-son-nokta/

hero ion

hero_motocorp_unveils_radical_new_show_bikes_delhi_auto_expo-92

hero_motocorp_unveils_radical_new_show_bikes_delhi_auto_expo-91

 

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
Amerikan Ordusu 15 Saniyede Kanamayı Durduran Sünger Kullanacak

Savaşta bir asker vurulduğunda saniyeler bile çok değerlidir. Sıhhiye vücutta açılan 12 cm’e varan kurşun deliklerini sargı beziyle doldurmalı ve...

Kapat