Sıcaklığa Göre Renk Değiştiren Saç Boyası İcat Edildi

Sonunda renk değiştirebilen saç boyası üretildi. Lauren Bowker’in firması The Unseen ‘in geliştirdiği boya siyahtan kırmızıya doğru renk değiştirebiliyor. Kimyanın nimetlerinden yararlanan firma patentli teknolojisini bilime borçlu. Bu materyali yaratabilmek için farklı sıcaklık ve nemde renk değiştiren mürekkep, bileşen ve boyalar kullanıldı. Normalde bu malzemeler Bowker’in defilelerinde kullandığı özel boyalardır. Bowker bu boyalar nedeniyle moda çevrelerinde  olarak tanınıyor.

İşte son üretilen FIRE adlı boya da dönüşümün güçlerinden ilham almış.Özel formüllü boya kimyasal bir karışım aslında. Daha önce görülmemiş renk dizilerini açığa çıkarabiliyor.

FIRE sıcaklık değişimlerine duyarlı olarak tasarlandı ve parlak kırmızıdan pastel renklere kadar çoklu renk bölgelerinde dolaşıyor. Termoregülasyon ile insan vücudunda ortam değişimiyle kimyasal bir reaksiyon gerçekleşiyor ve renkler değişiyor. Sıcaklık düştüğünde veya yükseldiğinde FIRE boyasının tabanındaki karbon yapılı moleküller tersinir reaksiyona giriyor.

Belli bir sıcaklık farkının üstüne çıkıldığında moleküllerden birindeki karbonun daha güçlü olan bağı nedeniyle bir reaksiyon oluyor ve bu ışığın absorpsiyonunu değiştirerek renk değişimine neden oluyor.

Saç boyaları bazı tariş edici ve toksik kimyasallar içerebilir, bunlar da zamanla saçları ve hatta kafatasına zarar verebilir. İşte firma bu zararlı maddeleri de azaltmak için bazı yollar seçti. Formüldeki bazı tahriş edici kimyasalları polimerik stabilizasyon ile nötralize ederek , zararlı molekülleri polimer zincirleri ile sararak negatif etkileri azalttılar.

Lauren Bowker kimyasal formülün özel olarak hazırlandığını ve diğer saç boyaları gibi saçlara veya kafatasına zarar vermeyeceğini belirtiyor.

Boyanın piyasaya sürülmesi için öncelikle toksikoloji testini geçmesi gerekiyor.Testler şimdiden başladı, yakında piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Böylece saçınız sürekli değiştirerek, enteresan bir görünüm oluşturabilir.Artık sıkılmazsınız.

Kaynak : http://www.wired.co.uk/article/london-fashion-week-unseen-fire-hair-dye

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
25 Çekirdekli İşlemci Milyonlarca Çekirdekle Eşdeğer Güce Sahip

Princeton Universitesi araştırmacıları açık kaynak kodlu,25 çekirdekli ve milyonlarca çekirdekle eş zamanlı çalışabilecek işlemci geliştirdi. Profesör David Wentzlaff ve ekibi...

Kapat