Paletli Arazi Kaykayı Ungoverned 1 Engel Tanımıyor

Scarpar_Ungoverned_Snow icatlar

Eskilerden kaykay kaymak, karada sörf yapmak gibi düşünülürdü. Zaten Kaliforniyalı sörfçülerin bu bir eğlence aracı.  Daha öncesinde pek çok motorlu kaykay tasarlansa da bunların çoğu arazide bu kadar başarılı değil. Scarpar Powerboard adlı bu kaykayın ilk prototipi 2009’da üretildi. İşte bu kaykayın mucidi Dan Baldwin dağ,taş kar tanımayan ve “Ungoverned” adlı her arazide gidebilen (all-terrain) bir kaykay ya da diğer tabirle board icat etti.

Sanki bir tank ya da buldozeri andıran paletleriyle ve dört zamanlı motoruyla Ungoverned 1 prototipi ekstrem spor meraklılarının ilgisini çekeceğe benziyor. Baldwin kaykay piyasaya sürüldüğünde elektrikli motor opsiyonu olabileceğini belirtiyor.

139 cm uzunluğunda ve 36 cm genişliğinde olan  olan board yerden 14 cm yukarda duruyor. 49 kg ağırlığa sahip paletli kaykay, kar motoruna oranla oldukça hafif . Ayrıca 65 kg eski prototipe oranla 16 kg daha hafif.

Kaykay her türlü arazide kayalarda, çamurda ve kumda kusursuzca gitmek için tasarlanmış. Yakın zamanda kar denemelerini başlaması planlanıyor. El kontrol cihazıyla kontrol edilen kaykayın maksimum hızı henüz belirlenmemiş. Videoda oldukça hızlı olduğunu gördüğümüz kaykay bence işe yarar bir buluş. Fakat Türkiye gibi çoğu insanın kuralları hiçe saydığı bir ülkede ancak arazide kullanılabilecek bir araç gibi geldi bana.

Aslında Ungoverned 1 Geleceğe Dönüş 2’ deki canavar kaykaya da benziyor. O da motorlu ve hızlı bir aletti. Tabi ki bu uçmuyor. Avustralyalı Scarpar Pty Ltd. ‘ nin kurulmasıyla yakında üretilecek bu arazi kaykayı Türkiye’ ye gelir mi bilinmez ama oldukça eğlenceli bir alete benziyor. Ungoverned 1 arazi kaykayı muhtemelen gelecek yıl piyasaya sürülür.

Kaynak : http://www.gizmag.com/ungoverned-powered-all-terrain-skateboard/29574/

Kaynak : gercekbilim.com

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
CuBox-i1 Mini Bilgisayar Cebinize Sığan Masaüstü Bilgisayar

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=V6dC2lJNFMQ Avcunuzun içinde HDMI çıkışlı çift işlemcili bir bilgisayar düşünün. Bu söylediklerim 15 yıl öncesinde hayalken artık değil. İsrailli SolidRun...

Kapat