One Wheel Tek Tekerli Kaykay CES 2014′ te Görücüye Çıktı

Son yıllarda pek çok elektrikli kaykay modeli görsek de bu kaykay gerçekten ilginç; çünkü tek tekerli ve dengesini kendi kendine kuruyor. CES 2014′ de Kaliforniya’ dan Future Motion şirketi tek tekerli özel bir elektrikli kaykay üretti. Aslında bir nevi ginger(segway) gibi ama bu, kaykay versiyonuna benziyor. Ayrıca ondan daha eğlenceli. Segway’de  iki teker varken, bunda tek bir teker var. Ağırlığınızı öne verirseniz hızlanıyorsunuz, geriye verirseniz aynı normal kaykaydaki gibi yavaşlayabilirsiniz.

Geleceğe Dönüş 2′ deki Hoverboard’ dan esinlenilen kaykayın önceki modelinin ismi S-Walker idi. Cep telefonlarındakine benzer gyro ve ivmelendirici (accelerometer) sensörler kullanılarak , tek tekerlek üzerinde kaykayın dengede durması sağlanmış. Ayrıca yıllar içinde geliştirilen özel bir algoritma süper bir motor ve batarya teknolojisiyle harmanlanmış. Oldukça estetik gözüken kaykay hava atmak için oldukça uygun ama dikkat edin düşmeyin !

Evet doğru tahmin ettiniz Future Motion yine bir Kickstarter mucizesi ve şimdiden 100 adet üretildi bile. İlk 20 Onewheels(tek teker) 1299 dolara satılacak fakat  sonra fiyat artacak. Amerikan malı olan kaykay Amerika’ da üretileceğe benziyor.

Tek tekerlekli kaykay OneWheels CES 2014 fuarında cesurca sergilendi.

null

İşte size OneWheels’in özellikleri

 

  • Batarya : 48 V lithium nano-phosphate (LiFePO4)
  • Kontrol Ünitesi : Custom 6 DOF MEMS IMU  ve BLDC driver. Kendinden dengeli .
  • Motor: 500 W devamlı hub motor,  direct drive
  • Hız : 12 mph (20 km/h)
  • Boyut : 30 x 9 x 11.5 in (760 x 230 x 290 mm)
  • Menzil : Sürüş şekli ve araziye göre 4 ila 6 km.
  • Şarj süresi : 20 dakika hızlı şarj, standart şarjla 120 dk -2 saat
  • Ağırlık: 11 kg

 

Kaynak: http://www.gercekbilim.com/ces-2014de-tek-tekerli-kaykay-kendi-kendine-denge-kuruyor/

onewheel-electric-skateboard-6

onewheel-electric-skateboard-1

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
Dünyanın İlk Uzaktan Kumandalı Esneyebilen 4K OLED TV’si

Artık mağazalarda görebildiğimiz kavisli OLED TV’ler inanılmaz gözükse de, işte bu sefer LG  bir adım öne geçerek kavisi değişebilir esnek...

Kapat