Omron’dan Pinpon Oynayan Süper Robot

Bu  yılın başında Kuka Robotik pinpon oynayan robot reklamıyla ilgileri çekse de , firma bu robotun dünya starı Timo Boll’a karşı oynayacak kadar kabiliyetli olmadığını göstermişti. Fakat Japon Omron firması normal yetenekte birini bile yenebilecek , insanlara antreman yaptırabilecek kadar hızlı bir robot geliştirdiler.

Omron’un Gizmag’a verdiği demeçte robotun geliştirilmesinin 6 ay sürdüğü, 2.7 metrelik boyu ve 600 kg’lık ağırlığıyla dev bir pinpon oyuncusuna benzediğini söyledi. Omron’un sensör ve kontrol teknolojisine sahip robot insanlar ve makineler arasında harmonizasyon sağlamayı amaçlıyor.

Robot atışı karşılamak için topun pozisyonu takip ederek; rakibin raketinin pozisyonunu hesaplarken, topun hızı ve yörüngesini de kontrol ediyor. Robot topun geleceği yeri hesaplayarak, topun geldiği hızla geri gönderiyor. Bu proses saniyenin küçük bir kesrinde gerçekleşiyor.

“Pin-pon robotunun en büyük özelliği ise pinpon oyuncusuyla aynı hedefleri paylaşarak, bu hedeflere ulaşmayı amaçlıyor. Robot bunu kişinin durumunu anlaması oldukça önemli, bu sayede kişiyi durumuna göre desteklemesi gerekiyor.”

Omron’un robotu bu sayede insan oyuncularla işbirliği yaparak eğitim amaçlı kullanılabilecek.

Robot ilk kez CEATEC Japonya fuarında sergilendi. Videoda robotun şovunu görebilirsiniz.

Kaynak : Gizmag 

 

Comments are closed.

Önceki yazıyı okuyun:
Sandisk 512 Gb’lık SD Kart Çıkarıyor

  2000'lere hatta 90'lara dönersek 1 gb'ın bile ne kadar büyük bir yer anlamına geldiğini hatırlarız. Fakat günümüzde teknolojinin gelişmesiyle...

Kapat