Nano Cama Depolanan Bilgiler Sonsuza Kadar Saklanabilir

 

Southampton Üniversitesi’nden bilim insanları dijital veri depolama alanında önemli bir buluşa imza attı. Geliştirilen “5 boyutlu” diskler sayesinde , veriler milyarlarca yıl saklanır hale gelecek. Bu sayede 360 tb( 368,640 gb) veriyi tek bir cam disktte depolayabileceksiniz. 

Southampton Üniversitesi’nin Optical Research Center (ORC) departmanı, yaptığı duyuruyla 5 boyutlu bir kayıt yöntemiyle verilerin güvenle milyarlarca yıl saklanabileceğini belirtti. Bahsi geçen yöntem üzerinde 2013 yılından beri çalışmalar gerçekleştiren ekip, nano yapılı cam üzerine farklı bir lazerle yazma tekniğiyle, verileri 5 boyutlu olarak kaydediyor. Dokümanlar, son derece kısa ve yoğun ışık dalgalarından oluşan ultra hızlı lazerle, birbirinden beşer mikrometreyle (metrenin milyonda 1’i) ayrılan üç katman nano yapılı nokta üzerine yazılıyor.

Bu yöntemle, 360 TB’lık diski dolduracak kapasitede veriyi oda sıcaklığında sonsuza kadar koruyabilme gibi benzersiz özellikte bir “bellek” ortaya çıkıyor. Sonsuz kelimesini bilim adamları kullanmıyor elbette; veri arşivlemede çığır açan bu teknik için verileri 190 santigrat derecede 13,8 milyar yıl boyunca bozulmadan depolamanın mümkün olduğu ifadelerini kullanıyorlar.
ORC’deki ekip, en son İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Magna Carta ve Newton’un ünlü eseri Opticks’in dijital kopyalarını 5D veri kaydetme yoluyla cama kaydetmiş durumda.

Kaynak : http://www.log.com.tr/5d-disklerle-sonsuza-dek-veri-depolama-video/

insan hakları

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi

Aşağıdaki videoda lazerle yazma süreci kısaca gösterilen 5D veri depolama yöntemiyle inanılmaz büyüklükteki veriler ekstrem koşullarda bile saklanabilecek.

 

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
Katlanabilir Drone PowerEgg 4K Panoramik Görüntü Alıyor

Mevcut kuakopterler portatif olarak tanımlansa pervaneler, kollar ve motorlar nedeniyle o kadar taşınabilir değildir. Çin tabanlı Powervision Robot ayakları ve...

Kapat