Müzik çalan beck bira şişesi edison fonografini hayata geçirdi

1870’ lerde Heinrich Beck,  Beck Bira Fabrikası’ nı kurduğunda ; bilim adamı Thomas Edison dünyanın ilk fonografını yapmak için gayret sarfediyordu. İşte Yeni Zelandalı Firma Beck Shine Limited tasarım ajansıyla birlikte çalışarak Edison şişesi adını verdikleri ilginç bir buluş yaptılar. Becks bira şişesinin üzerine kazınan desenler 19 yy. fonograf silindiri gibi işleyerek müzik çalıyor.

Shine tasarım eki eski silindir kayıt aleti ve Beck bira şişesi kullanarak müzik çalar yaptılar. Ekip müzik çalarda çalmak için Ghost Wave’ in Here She Comes single’ ını cama işlediler.

Birkaç prototip denemesinden sonra cam silindire özel kertikler açılarak parça özel olarak işlendi. Daha hassas bir çizgi çizmek için ise bilgisayar hardiskinin okuyucusu alınarak, daha düzgün çizgiler, dalgalar çizildi. Ayrıca tasarımcılar bazı dış frekansları ayarlayarak distortion ‘ı engellediler.  Ayrıca şans eseri parçada da benzer sesler bulunduğundan cama iyi bir şekilde aktarıldı.

Şişeye müziği kayıt etmek ne kadar zor olsa da , şişeyi müzik çalara okutmak tamamıyla ters mühendislik işiydi. Ekibin silindir fonografı yeniden üretmesi için kullanılan modern elektronik malzemeler sayesinde fonograf oldukça berrak sese sahip oldu. Ayrıca kontroller de oldukça kolaylaştı. Böylece bu ilginç müzik çalar ortaya çıktı.

Edison şişesi,  2013 Mayıs ayında Semi-Permanent tasarım konferans kamuya sunuldu. Bazı küçük pürüzler dışında, ses kalitesi aynı plağa benzeyen edison şişesi, gerçekten güzel bir ses kalitesine sahip oldu. Maalesef, evdeki şişelerinize bu hale getiremeyeceksiniz, çünkü bu sadece bir prototip.

http://www.gizmag.com/edison-beer-bottle-cylinder-phonograph/27900/

 

 

edison şişesi kayıt çizgileri-gerçek bilim
Şişedeki Kayıt Çizgileri

 

 

kayıt çizgileri-gerçek bilim
Hardisk kafasıyla çizilen pürüzsüz çizgiler

 

 

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
Sonte Film sayesinde camlar anında renk değiştirip koyulaşabiliyor

http://www.youtube.com/watch?v=1df7nkcs5nE&feature=player_embedded Akıllı camlar evlerde ve ofislerde kullanılabilecek ve elektrik akımı uygulandığında şeffaf veya opak olabiliyor. Ne kadar kullanışlı bir buluş...

Kapat