Mikro Güneş Pilleri Giyilebilir Teknolojilere Güç Verecek

Giysilere tutturulacak pire boyutundaki güneş hücreleri sayesinde cep telefonları ve akıllı saatler gibi mobil cihazlar hareket halindeyken şarj edilebilir. Nottingham Trent Üniversitesi’nden araştırmacılar, elbiselere dikilebilecek kadar küçük güneş piller geliştirdiler. Teknoloji test edildiğinde, cep telefonu ve Fitbit’i şarj edebildiği gözlendi. Hücreler bir reçinenin içine hapsedildiğinde, normal elbiseler gibi yıkanıp, giyilebiliyor. Sadece 3mm’e – 1.5 mm boyutunda olan bu hücreler,çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük ve giyen tarafından hissedilmiyor. Bu yeni giysiler elektrik üretirken, normal elbiseler gibi kullanılabiliyor.

Proje Lideri Profesör Tilak Dias, Sanat ve Tasarım Okulu’ndan şunları söyledi: “Minyatür güneş pillerini örgüye katarak, sürdürülebilir bir şekilde güç üreten giyim ve kumaşlar yaratabiliriz. Bu elbise sıradan bir elbise gibi görünür ve kullanılırken,minyatür hücre ağından oluşan iplikçikler elektrik üretecek. Akıllı e-tekstiller için elektrik ihtiyacı olduğunda, bu  zaman teknolojinin zayıf noktası olmuştur. Bu teknoloji sayesinde insanların hareket halindeyken akıllı tekstil ürünlerini kullanmalarına izin verecektir. “ 200 minyatür hücre 2,5 ila 10 volt ve 80 miliwatta çıkan bir güç üretiyor.

Advanced Textiles Araştırma Grubu 200 hücreyi 5 cm alana sığdırabiliyor.  İşte eğer 2000 solar hücreyi kumaşa dikerseniz,  akıllı telefonu şarj edecek kadar güç üretiyorsunuz. Araştırmacı Achala Satharasinghe, prototipini üniversite doktora yaparken geliştirdi. “Güneş enerjisini düşünürsek, giyim ve giyilebilir teknoloji için devrim yaratan heyecan verici bir gelişmedir.Minyatür güneş hücrelerinin kullanılabilirliği sayesinde, yeni yöntemler kullanarak bir dizi güç üretebiliriz; giyim , moda aksesuarları,tekstil ürünleri ve daha fazlası.. Bu sayede kullanıcılar daha önce olmadığı kadar uygun çevre dostu yollarla mobil cihazlarını şarj etmiş olacak,” diyor araştırmacı Achala Satharasinghe.

Kaynak: https://www.gercekbilim.com/26333-2/ .

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
Pilsiz Çalışan Akıllı Cihazlar İçin Radyo Etiket Teknolojisi Geliştirildi

Waterloo Üniversitesi’nden bilim insanları batarya ve şarj gerektirmeyen akıllı cihazları üretmede büyük bir adım attı. Pil gerektirmeyen bu cihazlar internete...

Kapat