Kola’dan Su Üretebilen Damıtma Düzeneği Yapıldı

Yaşadığımız çağda dünyanın her köşesinde kola şişesi görebiliyoruz, hatta gökdelen inşaatlarının tepesine bile kola servis ediliyor, ama halen temiz suyun bulunamadığı  yerler mevcut. İşte bu duruma canı sıkılan Helmut Smits isimli bir mucit, dünyadaki temiz su kaynaklarının ne kadar değerli olduğuna dikkat çekmek için, kola’yı suya çevrebilen bir cihaz tasarlamış.

Hollanda’daki “Dutch Design Week 2014” de sergilenen cihaz Smits ve Amsterdam Üniversitesi öğrencilerinden Martien Eubdemann tarafından beraber üretilmiş. “The Real Thing” adını verdikleri alet kola’dan su üretmek için aslında basit bir damıtma yöntemi kullanıyor. Cihaz kola’yı kaynatıyor ve filtreden geçen sıvının buharı diğer kapta soğutulup, su olarak toplanabiliyor. Yine de içilebilir olması için içine ekstra mineral eklenmesi gerrekiyor.
Smits bu cihazı seri üretime sokmak için değil, insanların bu konuda bilinçlenmelerini ve küresel su sıkıntısının ne kadar ciddi olabileceğini düşünmelerini sağlamak için tasarladığını anlatıyor. Smits kola’nın aslında zararlı ve kirletilmiş içme suyu olduğunu farkettiğinde bu cihazı yapmaya karar vermiş. Dünya üzerindeki değerli kaynakların bu şekilde tüketilmesinin engellenmesi gerektiğini savunuyor mucit.
Kaynak : http://www.fizikist.com/haber-koladan-su-uretebilen-cihaz-yapildi-2118.html
VKzL5Yk

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
Evinizde Artık Hologramlar Olacak

Bleen’in yani hologram teknolojisinin, akla gelebilecek olan pek çok kullanım alanı olacak. Oyunlar, filmler, eğlence, e-ticaret ve sağlık gibi farklı alanlarda...

Kapat