Kendi Kendine Dengede Duran Bisiklet Jyrobike İle Bisiklet Sürmek Kolay

 

Bir günde bisiklete binmeyi öğrenmek ister misiniz? İşte yeni geliştirilen Jyrobike adı verilen bisikletle bu mümkün. Kendi kendine dengede duran ilk bisiklet Jyrobike Kickstarter mucizelerinden biri. Çocuk yalpalasa ya da sağa sola yatsa bile bisiklet dengede durmayı başarabiliyor. Normalde hepimiz deneme yanılma yöntemiyle düşe kalka bisiklet sürmeyi öğrensek bile, bu halen tehlikeli bir yöntem. Fakat jiroskopik ön teker mekanizması sayesinde bu bisiklet oldukça dengeli. Jiroskoplar Uzay İstasyonlarından deve şileplere kadar pek çok son teknoloji araçta kullanılan, yerçekimini kullanan mekanizma.

Ayrıca bisikletteki bu jiroskop ayarlanarak sürücünün daha fazla şey yapması sağlanabiliyor. Bu sayede bir günde bisiklet sürmeyi öğrenebiliyorlar. Normalde ön tekerdeki bu düzenek işi tümüyle üstlenmiyor böylece kullanıcının da dengeyi sağlaması sağlanıyor. Lastikteki motorun şarjı 3-4 saat gidiyor. Ayrıca sistem uzaktan kumanda ile de yönetilebiliyor.

Peki Jiroskop nedir ? 

Jiroskop, (İngilizce: Gyroscope, Gyro) veya Yalpalık, Cayroskop, Cayro, yön ölçümü veya ayarlamasında kullanılan, açısal dengenin korunması ilkesiyle çalışan bir alet. Jiroskopik hareketin temeli fizik kurallarına ve açısal momentumun korunumu ilkesine dayalıdır.

Jiroskop olarak bilinen alet ilk olarak 1817’de J. Bohnenberger tarafından icat edilmiştir ve jiroskop adı 1852’de Dünya’nın dönüş hareketini incelemek üzere yaptığı deneyler sırasında J. Foucault tarafından verilmiştir. Bir jiroskop presesyon ve nutasyon olarak bilinen hareketleri de içine alan çeşitli hareketler yapar. Günlük hayatta, uçak ve gemilerde yön bulmak için, uzay teleskoplarında yörünge kararlılığını sağlayabilmek için yaygın olarak jiroskoplardan yararlanılmaktadır.

Bisiklete binen herkes, bir bisiklet hızlı gittiği vakit dengeyi sağlamanın, yavaş gittiği vaktinkine göre çok daha kolay olduğunu bilir. Bir topaç, dönme hızı büyükse, dik kalarak dönmeye devam eder, fakat yavaşladıkça yana yatmaya başlar ve sonunda devrilir. Bu örneklerin her ikisinde de, kararsız olan (yani kolayca düşebilecek olan) cisimler, yeterli hızla hareket halinde oldukları vakit dik durabilmektedir.

Jyrobike ile bisiklet sürmeyi öğrenmek oldukça kolay ….

Kaynak :

http://tr.wikipedia.org/wiki/Jiroskop

jyrobisiklet-gerçek bilim

Gyro

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
Kaykay Hareketlerini Geliştirmek İçin Syrmo Sensör

  Son yıllarda sensörler ve kol bantları sayesinde yaptığınız aktivitenin performansları ölçülebiliyor. Fakat kaykay gibi extreme sporlarda bu teknoloji nasıl...

Kapat