iPhone’la HIV ve Frengi Testi Yapmak İçin Aksesuar

Yeni icat edilen bir aparat sayesinde iPhone gibi akıllı telefonlardan HIV yani Aids testi yapılabilecek. Gün geçmiyor ki, yeni bir icat yapılmasın. Columbia Üniversitesi’nden biyomedikal mühendisleri tarafından bulunan bir cihaz sayesinde akıllı telefonlarınız AIDS’e neden olan HIV virüsünü ya da frengiye(syphilis) neden olan bakteriyi tayin edebiliyorsunuz. Cep telefonunuzun kulaklık bölümünde  bağlanan cihaz ekstra batarya gerektirmeden, telefonunuzu laboratuvara dönüşüyor. Bu aparat çip üstü laboratuvar (lab on a chip) içeriyor. Saç teli inceliğinde kanallara sahip tek kullanım bir kartuş ve bir pompa sayesinde hastanın kanı bu kanallara doğru pompalanıyor. Kan bir kez cihaza girdi mi, HIV ve frengi markerlerler reaksiyona girerek ELISA (enzim bağlantılı immünosorbent dizilim) testine imkan veriyor. Bu yöntemin hastalıkları teşhis etmek için en iyi yöntemlerden biri olduğunu düşünüyor, Doç. Dr. Samuel Sia. Kan kimyasalların rengini ve opaklığını değiştiriyor. Sonrasında fotosellerden kurulan LED ışıkları parlıyor, 15 dakikada uygulamaya sonuçları yolluyor. Bu cihazın pompası elle aktive olduğundan çok az enerjiye ihtiyaç duyuyor ve istediği zaman pistonu iterek kan testi yapabiliyor. LED’leri yakmak içinse gereken enerji telefonunun kulaklık çıkışından sağlanıyor.

Print

Ayrıca biraz eğitimle herkes cihazı kolayca kullanabiliyor.  Araştırmacılar ürünü geliştirirken özellikle gelişmekte olan ülkelerde lojistik problemleri ve maliyetleri düşürmeyi amaçladı. Bu sayede pahalı cihazlar olmadan lab on a chip teknolojiyle dünyanın her yerine ulaşılabilir. Akıllı telefonlar artık dünyanın her tarafın sıklıkla kullanılıyor, böylece her çeşitten aparat oldukça geniş alanda kullanılabiliyor. Sırf Afrika’da akıllı telefon kullanıcı sayısının 2015’de 204 milyona çıkacağı Informa Uk tarafından tahmin ediliyor. Normalde ELISA testi için mevcut bir sistem 18,000 dolara mal olurken, bu cihaz sadece 34 dolara mal oluyor. Normalde hem HIV, hem frengi testi 8,5 dolara mal olurken, yeni metottaki kartuşlar i yaklaşık 1,44 dolara mal oluyor. Ayrıca cihaz iPod’da da çalışabiliyor. Rwanda’da üç klinikte toplam 96 hastada test edildi. Test HIV ve frengi enfeksiyonunu zamanın % 92 ila % 100 doğruluğunda teşhis edebiliyor. Bu sayede hastanın durumu anlık anlaşılarak sağlık personellerine anında bilgi verebilir. Ayrıca sadece parmaktan ufak bir çentikle birkaç damla kanla yapılabilen test çok daha kolay ve hastalar açısından daha az korkutucu.

Gerçek Bilim linkini göstermeden paylaşmak yasaktır

Kaynak : http://www.gercekbilim.com/yeni-icat-sayesinde-iphonela-hiv-ve-frengi-testi-yapabilirsiniz/

 

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
LG’den Esnek OLED Işık Teknolojisi Geliyor

Güney Koreli LG Chem (Kimya) firması OLED ışık teknolojisini geliştirmeye devam ediyor. AndroidHeadlines’ın editörü bu konuda şöyle diyor,” LG esneyebilen...

Kapat