iPhone 7’de OLED Ekran Olma İhtimali Yeni Siparişle Arttı

iphone 7 oled

Eduardo Guerrero isimli bir tasarımcının imzasını taşıyan iPhone 7 konsepti

Normalde çoğu Android telefonda yıllardır OLED ekranlar kullanılsa da,son dedikodulardan biri Apple’ın yeni iPhone’da kullanacağı ekran hakkında oldu. OLED ekranlar LCD’lerden farklı bir teknoloji kullandığından esneyebiliyor. OLED adı verilen teknolojide organik ışık üreten bir kimyasaldan, elektrik akımı geçirilmesiyle üstün kalitede ve düşük enerjili bir görüntü elde ediliyor. Normalde LCD’lerde led veya özel lambalar kullanılarak arka plan ışığı yaratılır. Fakat OLED ekranlarda buna gerek yok, çünkü elektrik akımıyla kendi ışığını üretiyor. Ayrıca kontrast oranları da çok daha yüksek.

9to5Mac‘te yayınlanan Korea Herald haberine göre Apple 2017 yılı için Samsung Display’den 100 milyon adet 5.5 inç OLED ekran sipariş etti. Sipariş edilen bu ekranlar yaklaşık 3 yıl içerisinde teslim edilecek.Bu anlaşma yaklaşık 3 trilyon dolarlık bu anlaşmayla Apple’ın akıllı telefon pazarındaki rakiplerinden gol yemesine neden olan ekran sıkıntısının sona ermesi amaçlanıyor. Hatırlanacağı üzere Apple, OLED ekranı Apple Watch’ta kullanmıştı. OLED ekran sayesinde Apple Watch siyah renkleri başarılı verirken ayrıca enerji tasarrufu da elde etmişti.

Kaynak :http://www.stuff.com.tr/2016/04/18/appledan-yeni-iphone-icin-rekor-oled-ekran-siparisi/

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
Dünyanın En Küçük Anteni Yapıldı

Her ne kadar teknoloji gelişse de antenler halen küçülmedi. Eğer küçük odanızdaki dandik antenden bahsediyorsanız, o da zaten 3 kanal...

Kapat