Havayı Temizleyen Bisiklet Red Dot Tasarım Ödülü Aldı

Herhalde herkes  bisiklet sürmenin, araba sürmekten daha çevreci bir çözüm olduğunu bilir. Zararlı egzos dumanı yaymaktansa dumansız ve çevreci bir şekilde bisiklet sürmek Fransa,Hollanda gibi ülkelerde oldukça revaçta. Peki sürdüğünüz bisikletler bu egzos dumanlarıyla veya zararlı gazlarla dolu havayı temizlese nasıl olurdu. İşte Bangkok tabalı Lightfog Creative and Design şirketinin tasarladığı hava temizleyen bisiklet Red Dot tasarım ödülünü aldı. Böylece hem bisikletinizle havayı kirletmiyorsunuz hem de havayı daha temiz hale getirebiliyorsunuz.

lightfog creative_degisik icatlar

Şimdilik bir prototip olsa da, direksiyonun ortasına eklenen özel bir filtre havayı zararlı partiküllerden temizliyor. Gidon ise  sanki bir yaprak gibi çalışarak, güneş enerjisinden aldığı enerjiyle yakıt hücreli bir bataryayı şarj edecek. Böylece bisiklet her yere temiz oksijen yayarak hem havayı temizleyecek hem de havayı kirletmeyecek.

Hem trafik hem de hava kirliliği probleminin çözüleceğini düşünen tasarım direktörü Silawat Virakul bisiklete  böylece hava temizleme özelliği yüklenebileceğini belirtiyor. Belki de bisiklet paylaşım programı gibi bir programla,  havayı temizleyen bu bisikletler ulaşımı oldukça kolaylaştırabilir. Global ısınmanın gün be gün arttığı dünyamızda alternatif enerji yöntemlerine yönelmek ve havayı temizlemek oldukça önemli. Bisikletin yaygın olduğu Eskişehir gibi illerde temiz hava için potansiyel bir uygulama olabilir. Tabi büyük şehrin trafiğinden kurtulmak için çözüm gibi gözükse de Türkiye’ de yine trafik  canavarlarına çok dikkat etmek gerekecektir.

lightfog creative degisik icatlar

lightfog creative degisik icatlar

hava-temizleyen-bisiklet degisik icatlar lightfog creative

Kaynak : http://news.discovery.com/tech/gear-and-gadgets/this-bike-will-purify-the-air-131210.htm#mkcpgn=fbsci1

Kaynak : http://www.gercekbilim.com/havayi-temizleyen-bisiklet-red-dot-tasarim-odulu-aldi/

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
Robot Küp Tek Köşesi Üzerinde Dengede Kalabiliyor

http://www.youtube.com/watch?v=n_6p-1J551Y&feature=player_embedded Normalde küpler kendi kendilerine hareket edip değişik hareketler yaparak insanı şaşırtmaz. Fakat isviçrelilerin yaptığı bu küp düşündüğünüz küplere benzemiyor...

Kapat