GoSun Güneş Mangalı İle Yemeği 10 Dakikada Pişirmek Mümkün

 

GoSun güneş mangalı tüp şeklindeki fırınıyla bulutlu günlerde bile yemeği tam olarak pişirebilecek güçte. Tipik güneş fırınları gibi parabolik(çukur) aynalar kullanarak cam bir silindirin ortasında yoğunlaştırılmış güneş ışığıyla  yemekleri veya sosis gibi aperatif yiyecekleri pişirebiliyorsunuz. Aslında çalışma mekanizması fizikte gördüğümüz optik konusuyla alakalı. Odağa düşürülen ışık ocağın ana elemanı cam tüpünü ısıtıyor. Aynı firmamın ürettiği güneş kettle’ı gibi odaklanan güneş ışığıyla kolayca ısıtma görev gören bu buluş gerçekten kullanışlı. Paslanmaz çelikten üretilen haznede konveksiyon sayesinde ısıtma, kızartma, kaynatma ve fırınlama yapabilirsiniz.

Merkez fırın tüpü boro silikat camdan üretildiğinden, termal şoklara dayanıklı. Ayrıca yüzeyin hemen altında özel yalıtımla ayrılmış. Tüpün iç kısmında bakır, paslanmaz çelik ve alüminyum nitrille güneş abssorbsiyonu artırılmış ve güneş ışınlarının iletimi arttırılmış. 60 cm uzunluğundaki ve 5,7 çapındaki tüp 1,4 kg’ lık yemek ve 1,6 kg’ lık sıvıyı alabiliyor.  Alüminyum sayesinde  stabil bir şekilde yerleştirilen ısıtıcı oldukça kullanışlı.

Güneşe çevrildikten ve ayarlandıktan sonra aynalar ışığı merkezde toplayarak güneş gidene kadar etkili bir ısıtma sağlıyor. Ön ısıtma 10 dakika sürüyor sonrasında ise örneğinde 6 adet sosisi 10 dakikada pişirebiliyorsunuz. Bulutlu havalarda bile muffinleri  2 saatte pişirebiliyor . Güneş mangalının iç sıcaklığı maksimum 371 dereceye ulaşabilirken, en iyi 93 derece ile 288 derece arasında pişirme yapabiliyor.

Ayrıca 20 cm’ e 13 cm boyunda bir de mini mangal üreten GoSun, en portatif güneş fırını aslında. Boş ağırlığı sadece 1,5 kg olan bu fırın kampçılar ve avcılar için ideal gözüküyor. Küçük yiyecekleri pişirmek için ideal olan bu model 79 dolardan piyasaya sürülecek. Büyük modelin ise 279 dolar olacağı belirtiliyor. Bu güneş mangalı yine bir kickstarter harikası. Kömür veya pil gerektirmeyen bu icatla güneşin olduğu her yerde bedavaya istediğinizi pişirebilirsiniz.

Kaynak : http://www.gizmag.com/gosun-stove-portable-solar-cooker/29072/

 

gosun-güneş-mangalı2 gosun-güneş-mangalı3

gosun-güneş-fırını-4

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
Müzik çalan beck bira şişesi edison fonografini hayata geçirdi

1870’ lerde Heinrich Beck,  Beck Bira Fabrikası’ nı kurduğunda ; bilim adamı Thomas Edison dünyanın ilk fonografını yapmak için gayret...

Kapat