Google Kan Şekerini Ölçen Lens Üretti

Şeker hastaları için iyi bir haber Google’ dan geldi. Google gözyaşındaki şeker seviyesini ölçen ilk akıllı kontak lensi ürettiğini duyurdu. Arama devi Google, son yıllarda pek çok teknoloji şirketini alarak pek çok alanda farklı projelere giriyor. Bu kontakt lens  sayesinde diabet için daha etkili yönetim sağlanabilir.

Google X laboratuvarı’ndan Brian Otis ve Babak Parvis, iki yumuşak kontakt lens malzemesi arasına kablosuz bir çip ve minyatürize bir glukoz sensörü yerleştirdi. Google geliştirdiği bu akıllı lensin her saniye glukoz seviyesini okuyabildiğini belirtiyor.

Google proaktif görüntülemenin reaktif kan şekeri görüntülemeden daha önemli olduğunu vurgulayarak, kullanıcıya bir uyarı sinyali gönderme fonksiyonu da olacağını belirttiler.Küçük led ışıklar sayesinde glukoz seviyesi düştüğünde uyarı yapılabilecek.

İlk diyabet  hastaları için kontakt lenslerin üretimi potansiyeli Batı Ontario Üniversitesi’nden Prof. Jin Zhang tarafından 2009’da gösterilmişti.

Prof. Jin Zhang hidrojel lenslere nano parçacıklar ekleyerek şeker seviyesini belirten bir sistem göstermişti. Bu sistem şeker seviyesinde değişimi belirterek, lensin rengini değiştirecek bir kimyasal reaksiyonu tetiklediler.

2012’ye gelindiğinde ise Microsoft ve Washington Üniversitesi’nin ortak girişimiyle lenslere kablosuz raporlama yapacak elektronikler entegre etme fikri denendi. İşte bu projede Microsoft için çalışan Parvis, sonrasında Google’ın gizli üretim tesisine geçti.

Google bu lensin pazara sunulması için halen zaman olduğunu belirtiyor. Lensin üretilmesi için çoklu klinik testleri geçmesi ve FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onayı gerekiyor. Google applikasyonlar ve kullanımı geliştirmek doktorlar ve kullanıcılarla iletişime geçmeyi bekliyor.

Kaynak: http://www.gercekbilim.com/google-sekeri-olcen-kontakt-lens-prototipi-uretti/

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
One Wheel Tek Tekerli Kaykay CES 2014′ te Görücüye Çıktı

Son yıllarda pek çok elektrikli kaykay modeli görsek de bu kaykay gerçekten ilginç; çünkü tek tekerli ve dengesini kendi kendine kuruyor. CES 2014' de...

Kapat