Elektrikli Arabalar İçin 120 kW Kablosuz Şarj Ünitesi Üretildi

 

ABD Enerji Bakanlığı Oak Ridge National Laboratuvarı’ndan(ORNL) araştırmacılar elektrikli araçlar için 120 kW kablosuz şarj ünitesi ürettiler. ORNL ‘nin daha önce ürettiği teknolojiden 6 kat daha güçlü olan şarj ünitesi, benzin istasyonlarına rakip olmayı hedefliyor.

Sistem 120 kW gücü % 97 verimle aktarabiliyor yani hızlı şarj istasyonlarıyla kıyaslanabilecek kadar verimli.  Laboratuvar denemesinde iki manyetik bobin arasında 15 cm boşluk bırakılarak enerji aktarımı ile batarya paketi şarj edildi.

Daha öncesinde ORNL araştırmacıları dünyanın ilk 20kW kablosuz şarj sistemini tanıtmış ve ticari kargo kamyonları için modifiye etmişti.

Araştırmacılar belli element, devre analizleri ile eşsiz bir metodoloji geliştirilerek, sistemin ısınmasını veye güvenliğini tehlikeye atmadan , güç kaybının minimize eden bir sistem geliştirdi.

120 kW’ya ulaşmak için ORNL ekibi en son silisyum karbit teknolojisini kullanarak hafif, küçük yeni bir bobin tasarımı yaptı. Yeni sistem mimarisi sayesinde enerji şebekeden alınarak, yüksek frekanslı alternatif akıma çevriliyor ve büyük bir hava boşluğunda güç transfer edebilecek manyetik alan üretiliyor. Bir kere enerji ikinci bobine aktarıldı mı, sonra geri doğru akıma çevriliyor ve aracın bataryalarına depolanıyor.

ORNL araştırmacıları bilgisayar simülasyonları kullanarak ,kablosuz enerji transferi için gerekli manyetik alanı üretecek bobin tasarladı.

Ayrıca otoyollara kurulabilecek kablosuz şarj tabakaları ile yol boyunca otomatik şarj yapılması da planlanıyor. Yüksek güç şarj ünitelerinin fiyat ve dinamik şarj ünitelerinin kompleksliği azaltılırsa, yüksek hızlarda şarj edebilen sistemler hayal olmaktan çıkacak.

Kaynak : https://www.gercekbilim.com/elektrikli-arabalar-icin-120-kw-kablosuz-sarj/

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
Apple Watch 4. Seri 3499’TL Fiyatıyla Can Yakıyor

Apple'ın akıllı saati Apple Watch 4 artık Türkiye'de. Yeni nesilde daha da geliştirilen saat  3500 TL gibi yüksek bir fiyatla...

Kapat