Elektrik İletken Kağıt Su Kaçaklarını Gösterebilir

 

 

Büyük su sistemlerdeki su kaçaklarını bulmak çok zordur.  Washington Üniversitesi’nden bilim insanlarının keşfettiği elektrik ileten kağıt su sızıntılarını tespit edebiliyor. Prof. Anthony Dichiara liderliğindeki öğrencilerden oluşan bir ekip, geleneksel kağı üretim tekniklerini kullanarak ağaç fiberleriyle yüksek iletken karbon nanotüpleri karıştırdılar. En başta amaçları elektrik ileten bir kağıt üretmekti. Fakat  kağıda yanlışlıkla su damlası gelince , kağıttaki ipsi hücreler hızla şişerek, normal boyun 3 katına ulaştılar. Nanotüplerdeki bu değişiklik kağıtın iletkenliği bozarak, kağıttan led lambaya aktarılan gücü kesti.

Fakat sonrasında kağıt kuruyunca, iletken ağ yeniden oluştu ve tekrar devreye girdi.

Ekip şimdi endüstriyel hatlara üzerine bu kağıtları sararak, sızıntıları tespit etmeyi hedefliyor. Eğer herhangi bir sızıntı oluşursa, alarm çalarak, kontrol istasyonundaki teknisyeni uyaracak.

Ayrıca kağıt sadece suya tepki veriyor, diğer sıvılara tepki vermediğinden yakıtlarda istenmeyen suyu tespitte kullanabilir.

Araştırma Journal of Materials Chemistry A dergisinde yayınlandı .

Kaynak: Gerçek Bilim

 

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
Bomba Tehditlerini Gösteren Yüzük Yapıldı

Yeni icat edilen teknoloji harikası bir yüzük, çevredeki bombalar gibi kimyasal tehditleri ve hatta biyolojik tehditleri algılayabiliyor. Kaliforniya Üniversitesi’nden Joseph...

Kapat