Dünyanın İlk Yapay Kalbi Fransa’ da Bir Hastaya Nakledildi

Geçtiğimiz hafta Paris’ te 75 yaşında bir adama tümüyle yapay bir kalp takıldı. Normalde 80’ lerden beri benzeri cihazlar kalp için kullanılsa da bu dünyanın ilk kendini regüle eden yapay kalbi olma özelliğini taşıyor. Carmat Biyoprostetik yapay kalp, kişinin fizyolojik ihtiyaçlarına göre aynı gerçek bir kalp gibi hızlı veya yavaş atabiliyor. Örneğin, hasta fiziksel aktivitesini arttırıyorsa, kalp de daha hızlı atmaya başlıyor. Oyuncak gibi gözüken bu kalp aslında bilimsel bir mucize. Mucidi kalp cerrahı Alain Carpentier, bunun dünyanın ilk kendi kendini regüle eden yapay kalbi olduğunu söylüyor.

Çoklu minyatür sensörler ve özel algoritmaların işlendiği entegre mikro işlemci sayesinde kalp hızı vücudun ihtiyacına göre ayarlanıyor. Bu sağlanmazsa hasta aşırı fiziksel aktivite yaparsa çabuk yorulabilir ve nefessiz kalabilir.

Reuters’ in haberine göre Carmat gerçek insan kalbiyle aynı boyutta belki biraz kenarı daha büyük gibi. Bu nedenle şimdilik erkeklerin % 86’ sına uyarken, kadınların sadece % 20’ sine uygun. Şirket kalbin ilerde daha da küçültülebileceğinin altını çiziyor. Ayrıca bu kalp normal kalpten 3 kat daha ağır ve yaklaşık 900 gram ağırlığında.

Kalbe enerji ise dışardan bağlı lityum iyon pil paketi ve yakıt hücresi sayesinde geliyor. Kalbin ömrü ise 5 yıl ya da 230 milyon atış olarak belirtiliyor. Kalbin başarılı olup, olmadığını anlamak için en azından 1 ay gerekiyor. Bu kalbin nakil olması için artık hastanın kalbinin kullanılamaz duruma gelmesi yani son safhada olması gerekiyor.

Paris Georges Pompidoun Avrupa Hastanesi yoğun bakım ünitesinde yatan tek hasta halen reküperasyonda ve henüz ameliyat sonrası fazda bulunuyor. Kalbin ne kadar başarılı olduğunu zaman gösterecek.

Carmat yapay kalp Avrupa Birliği ülkelerinde 2015’ in başında piyasaya sürülebilir. Yapay kalbin fiyatı ise 140,000 ila 180,000 euro arasında olacak.

Prof. Carpentier kalbi Fransız havacılık şirketi EADS’ ın işbirliği ile geliştirdi.

Kaynak: http://www.gercekbilim.com/carmac-yapay-kalp-ilk-kez-bir-insana-nakledildi/

carmat-yapay-kalp-gerçek-bilim

 

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
Havayı Temizleyen Bisiklet Red Dot Tasarım Ödülü Aldı

Herhalde herkes  bisiklet sürmenin, araba sürmekten daha çevreci bir çözüm olduğunu bilir. Zararlı egzos dumanı yaymaktansa dumansız ve çevreci bir...

Kapat