Dünyanın İlk Robot Uçağı Kendi Kendine Uçabiliyor

Bu robot uçak pilotsuz kendi kendine uçabiliyor, hatta  kendi kendine uçarak, inebiliyor. Bugünlerde Amerikan Deniz Kuvvetleri, usta pilotların bile zor indiği  uçak gemilerine bu uçağı pilotsuz indirmek için çaba sarfediyor.

Robot uçağın ismi X-47B, kendi kendine uçan ilk uçak olma özelliğine sahip. Uçak şimdiden Chesepeake Bay çevresinde turlamaya başladı.

Predatorlere benzemeyen yanı ise bir pilot tarafından kontrol odasından kontrol edilmek zorunda olmaması. Herhangi bir görev verilmesi yeterli, robot uçak kalkış yapıyor ve görevi tamamlayıp, geri geliyor. Bu esnada kimsenin kontrolüne ihtiyacı yok.

Robot uçak günümüz uçaklarına göre çok hızlı değil,sadece 180 knot ( Yaklaşık 320 km) yapabiliyor. 7500 fit(2286 metre) yüksekliğe çıkabiliyor

Uçağın ilerde uçak gemilerinden kalkıp inmesi ya da katapulttan fırlatılabilmesi için çalışılıyor. Uçakta şimdilik herhangi bir silah yüklü değil. Sadece uçuş kontrolleri test edildi.

Uçak geçen sene ilk kez test edildiğinde 5000 fit yükseklikte 29 dakika uçuş yaptı. Uçak haziranda Pax River’ a gönderildi ve testleri devam ediyor.

Kaynak: http://news.discovery.com/tech/x-47b-robot-plane-120801.html

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
2012′ de En Yeni Buluşlar

  Teknoloji yaşamımızı çarpıcı bir şekilde her an değiştiriyor ve daha kolaylaştırıyor.Hatta bazen o kadar alışıyoruz ki onlara insanlarda geçmişte...

Kapat