Dünyanın En Küçük Anteni Yapıldı

enküçük anten

Her ne kadar teknoloji gelişse de antenler halen küçülmedi. Eğer küçük odanızdaki dandik antenden bahsediyorsanız, o da zaten 3 kanal çekiyor ancak. İşte Meksika’dan araştırmacılar frekans alımında problem çıkarmayan, dünyanın en küçük televizyon antenini üretti. Morelos Üniversitesi’nde (UAEM) geliştirilen bu dual anten hem analog hem de dijital yayınları alabiliyor ve sadece 11*6,5 cm genişliğinde,6mm kalınlığında ve sadece kaplandığında 80 gram ağırlığa ulaşıyor.

Dikdörtgen şeklindeki bu küçük anten gerçekten bir grup küçük anten grubunu içeriyor. Anten direğe ihtiyaç duymayacak ve çok düşük sıcaklıklarda çalışabilecek şekilde tasarlandı. Ayrıca anten iç ortamda herhangi bir ek ilave olmadan kullanılabiliyor ve elektrik olmadan çalışıyor. Ayrıca splitterle bir çok televizyona bağlanabiliyor.

“ Yeni materyaller ve yeni geometriler kullanma fikriyle yola çıkarak bu piyasadaki antenlere göre en küçük anteni ürettik,” diyor Dr. Margarita Tecpoyotl Torres. Dr. Margarita Kaliforniya’da test edilen antenin 70 sinyale kadar yakaladığını ve Mexico City’den 28 dijital sinyali yakalayabildiğini belirtiyor. INNTECVER, S.A. de C.V girişim şirketi tarafından geliştirilen bu antenin ticarileştirilerek, seri üretime sunulması planlanıyor.

Kaynak : Gizmag,gerçek bilim

en küçük anten

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
Sadece Sizin Duyabileceğiniz Ses Üreten Hoparlör İster Misiniz?

Yanınızdakini ya da komşularınızı rahatsız etmeden müzik dinlemek istiyorsanız, bu sıradışı hoparlörler tam size göre. İşte Fransız tabanlı Akoustic Arts şirketi...

Kapat