CERN Çipiyle 3D Renkli Röntgen Keşfedildi

Röntgen çekimlerinde siyah beyaz görüntü elde edildiğini bilsek de, renkli olsa nasıl olur diye hep düşünmüşüzdür. Filmlerdeki bu kontrast sayesinde doktorlar, kemiklerdeki kırıkları ve çatlakları kolayca tespit edebilse de ,bazı detaylar farklı problemlere neden olabiliyor. Yeni Zelanda’dan Mars Bioimaging adlı firma kemiklerin, lipid ve yumuşak dokuları tamamıyla renkli görüntüleyen bir röntgen geliştirdi. Asıl ilginç olan bu cihazı mümkün kılan CERN’de LHC’de kullanmak için geliştirilen özel bir sensör çipiydi.

Mars Bioimaging firması bu yeni teknoloj için siyah beyaz fotoğraftan, renkli fotoğrafa geçtiğimiz devrime benzetiyor. Geleneksel bilgisayarlı tomografi taramalarında, X ışınları dokuya ışınlanarak,  diğer taraftan yoğunluk ölçme prensibine dayanır. Kemik gibi daha yoğun maddelerde X ışınlarının enerjisi yumuşak dokulara göre daha zayıflar, fakat görüntü düz , monokrom bir resme dönüşür.

Mars Bioimaging bu yeni teknoloji için Spektral CT(BT-bilgisayarlı tomografi) adını verdi. Bu yeni sensör sayesinde X ışınlarının farklı malzemelerden geçerken dalga boylarındaki zayıflama ölçülebiliyor. Spektroskopik veri özel algoritmalardan geçirilirken, kas, kemik, su, yağ ve hastalık belirtileri ve  hatta mekanik bir saatin bile 3D renkli görüntüsü oluşturulabiliyor. Görüntüler sanki içinizin kilden detaylı bir modeline benziyor.

Spektral CT taramanın kalbinde ise Medipix 3 çipi yer alıyor. Bu cihaz sensöre gelen her bir parçacığın pikseli tespit edilerek görüntü üretiliyor. Aslında CERN’den Büyük Hadron Çarpıştırıcısında parçacıkları izlemek için geliştirildi.

Cihazın küçük bir versiyonu, kemik ve eklem sağlığını, kanser görüntüleme ve vasküler hastalıkların işaretçilerini yakalamak için test edildi.  Ekip sonuçların umut vaat ettiğini belirtiyor.

Elde edilen sonuçlar sayesinde daha doğru teşhis, kişiye özel tedaviler geliştirilebilecek.Yeni Zelanda’da önümüzdeki aylarda ilk klinik denemeler ortopedi ve romatoloji hastalarında denenecek.

Kaynaklar :  CERNMars Bioimaging

https://newatlas.com/3d-color-xrays-cern/55403/

 https://www.gercekbilim.com/cern-icin-gelistirilen-cip-sayesinde-3d-renkli-rontgen-kesfedildi/ .

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
Dünyanın İlk Katlanabilen Tablet Telefonu Yapıldı

Queen’s Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi ,eski antik sarmallar gibi kullanılabilen dokunmatik katlanabilen bir tablet ekranı yaparak, rulo olabilen tablet telefon...

Kapat