Bilimkurgu Gerçek Oldu 3D Hologram Teknolojisi Tıpta Kullanılmaya Başlandı

Ironman veya Star Wars gibi bilimkurgu  sahnesi gibi gelse 3 boyutlu hologram artık cerrahların emrinde. Kalp cerrahı 3 boyutlu hologramı çeviriyor ve kapakçığa odaklanarak hastada bulunan noktaya çok yakın bir noktaya kesik atıyor.  Bu sayede 3D hologram üstünde kalbin anatomisi üzerinde çalışabilir, kesik atabilir olasılıkları araştırabilirsiniz.

Yeni hologram teknolojisi, özellikle  laparoskopik cerrahi (ufak yarıklar açılarak yapılan ameliyat) için çok kullanışlı olacak. Son zamanlarda artan kalp kapakçığı değiştirme ve onarma ameliyatları için kullanılmakta. Bugüne kadar cerrahlar ancak 2 boyutlu görüntüler yardımıyla bu ameliyatları yapıyordu.

İsrail Schneider  Çocuk Hastanesi Kardiyoloji Direktörü Dr. Bruckheimer bu teknolojiyi Star Wars ve Iron Man filmlerinde kullanılan hologram teknolojisine benzetiyor. “ Bu gerçekten inanılmaz bir dönüm noktası. Iron Man filmi gibi fakat bu artık bilimkurgu değil gerçek. Bu hologram sayesinde resimleri kafamda hayal etmek zorunda değilim. Bu sayede kalbi eşzamanlı bir şekilde havada süzülürken görebiliyorum. Bu sayede ameliyat öncesi kalple sınırsız olasılığı deneyebiliyorum. Kalbe kesik atabilir, çevirebilir büyütebilirim. “ diyor Dr. Bruckheimer.

Philips ve RealView’ in geliştirdiği bu teknoloji önceki görüntüleme teknolojiden 8 kat daha ileride. Philips’ ten Steve Klink diyor :  “   Biz cerrahın ellerine sanal bir kalp veriyoruz “.

Artık kalp kapakçığı küçük kesiklerle damarlarda ilerleyen kataterlerle tedavi edilebiliyor. Fakat bu prosedürler doktor kalbe uzun süre müdahele edemediğinden oldukça zor. Fakat yeni 3D hologram teknolojisi sayesinde yoğun bakım ünitelerinde bekleme süresi azalacak ve bu sayede hastane masrafları azalacak.

Teknolojinin omurilik ameliyatları ve benzeri ameliyatlarda kullanılabileceği belirtiliyor.

kalp-ameliyatı-hologram-gerçek-bilim

Kaynak : http://www.mirror.co.uk/news/technology-science/science/video-watch-mind-blowing-hologram-allows-2718672#ixzz2kbyM4RDz

Kaynak: http://www.gercekbilim.com/bilimkurgu-gercek-oldu-3d-hologram-teknolojisi-tipta-kullanilmaya-baslandi/

 

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
BearTek Gloves ile GoPro ve Telefon Kontrolü Çok Kolay

Dokunmatik ekranlı telefonlar çıktığından beri bu ekranları kontrol edebilen eldivenler ve uygulamalar geliştiriliyor. BearTek Gloves ise portatif elektronik cihazları kablosuz...

Kapat