Audi Sport Quattro Laser Light Konsepti İle 500 Metre Aydınlatma

Daha küçük daha parlak ve daha akıllı araba farları düşünen Audi led devriminden sonra şimdi de lazer farlara yöneliyor. Alman oto üreticisi CES 2014 fuarında tanıttığı Audi Sport Quattro Laser Light konseptiyle lazer ve LED ışık teknolojisinin geleceği nasıl şekillendirebileceğini gösterdi. Lazer kaynağı olarak sarı fosfor kristali kullanan araç , Audi’nin iddiasına göre bu farlar 500 metre ilerisini gösterebiliyor. Audi yönetim kurulundan Dr. Ulrich Hackenberg; “önceki bütün sistemleri geride bırakan bu farlar, hem karşıdan gelen arabaları algılayarak uzunları kapatacak hem de siste yağmurda engel tanımayacak. Audi daha önce de konsept lazer arka sis lambalarını göstermişti. Yani araç karşıdan bir araç gelirse lazer ışıkları kısıyor. Aslında bu lambalar şimdiden Audi R18 e-tron Quatto LMP1 yarış arabasında kullanılsa da ABD’ deki güvenlik düzenlemeleri nedeniyle piyasaya çıkması daha uzun sürebilir.

Peki bu teknolojiyi ilk Audi mi Yoksa BMW’yu kullanacak ?

Audi LED aydınlatma teknolojilerinde dünya lideri sayılır. BMW 2011’den beri lazer farlar hakkın gizlice toplantılar yapsa da Audi bu parlak fikri çalmışa benziyor. Audi CEO Rupert Stadler, Audi arabalarda ilk lazer lambayı kullanan firma olacağını belirtse de ilk hangi modelde olacağını belirtmiyor.

BMW ise BMW i8 hibrit modelinde lazer lambaları opsiyonel olarak sunacağını belirtiyor.

Audi Sport Quattro Hakkında

Audi Sport Quattro (Dört Çeker) Lazer farlı bir konsept ve muhteşem görünüyor. Çift turbolu V8 motoru hibrit şanzıman sayesinde inanılmaz bir tork ve güç kazanıyor. İsterseniz silindirlerin bir kısmını kapatabildiğini süper Audi 8 ileri otomatik şanzımanı ile oto severlerin şimdiden gönlünü kazanmış durumda. 14,1 kWh lityum bataryası, sayesinde arabanın tüketimi 100 km’ de 2,5 litreye kadar düşebiliyor.

Elektrik ve benzin kombinasyonu sayesinde 0’ dan 100 km’ye sadece 3,2 saniyede çıkan 700 beygirlik Audi Sport Quattro Laserlight 305 km hıza çıkabiliyor. Ayrıca sadece elektrik motoruyla 50 km gidebiliyor.

lazer
Kaynak :

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
Kasetçalarlı Arabanıza Bluetooth Bağlayın

Halen eski arabalarda kasetçalar olduğundan bunlarda günümüzün teknolojileri olan cd veya mp3’ü dinlemek için bir kaset adaptörüne ihtiyaç duyarız. Fakat...

Kapat