Apple Arabalara iOS Yazılımlı Konsollar Yerleştirecek

Apple CarPlay adını verdiği araba içi iOS yazılımlı bilgisayar sistemini pazartesi günü tanıttı. Volvo Concept ES için özel olarak bir prototip hazırlayan Apple , aynı iPhone menüsüne benzeyen bir kontrol ünitesini arabaya entegre etmiş durumda. Bu sayede Siri, Spotify gibi pek çok iOS uygulamasını aracınızda kullanabilir, arama yapabilir ya da mesajlarınızı dinleyebilirsiniz.

Uygulamalar aracın konsoluna göre tasarlansa da halen çok daha farklı değil. Arayüz Apple tarafından nerdeyse tümüyle ses kontrolüne bağlanmış bu da aracı sanki bir kara şimşek(Knight rider) havasına bürüyor. Buradaki asıl amaç tabi ki sürücünün dikkatinin dağılmasını engellemek için sesle kontrol oldukça kullanışlı. Zaten iPhone’ daki gibi Siri komutları kolayca algılıyor ama tabi ki Siri’yi Türkçe kullanmak lazım , sonra İngilizceyle aksanı tutturacağız diye uğraşırız.

Fakat arabaya entegre edilen bu iOS menüsü o kadar kullanışlı ve muhteşem gözüküyor ki, arabanızdan çıkmak istemeyebilirsiniz. Yine de şimdilik cep telefonunuz ya da tabletiniz kadar akıcı ve hızlı bir menü değil. CarPlay’i bu yıl Volvo, Honda, Hyundai, Mercedes-Benz, Ferrari ve Jaguar ‘ın bazı modelleri destekleyecek.

Videoda menünün ilk çalışan prototipini görüyorsunuz.
Kaynak : http://www.gercekbilim.com/apple-carplay-ile-iosu-arabalara-entegre-edecek/

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Nesil Elektrikli Araba Quant e-Sportlimousine

Lichtenstein tabanlı NanoFlowcell şirketi Quant e-Sportlimousine adını verdiği yeni nesil enerji depolama sistemine sahip fütüristik arabasını Geneva motor şovunda sergiledi....

Kapat