Amazon Kargo Drone’u Havacılık Dairesi’nden İzin Almayı Başardı

ABD Federal Havacılık Kurumu (FAA), insansız hava araçlarıyla (İHA) kargo taşımacılığı yapmayı planlayan Amazon’a deneme uçuşları yapması için izin verdi. FAA, kısa süre yaptığı düzenlemelerle İHA’ların taşımacılık için kullanılmasını engellemişti.

Amazon Logistics, İHA ile deneme uçuşları yapmak için FAA’dan izin almayı başardı. Amazon’un, FAA tarafından belirlenen kurallar kapsamında kısıtlı bir taşımacılık hizmeti sunmak istediği tahmin ediliyor.

Ar-Ge ve taşımacılık yapacak personelin eğitilmesi konusunda izin alan Amazon, uzaktan kontrol edilen İHA’ları sadece gündüz kullanmayı, 120 metreden yüksek irtifalarda kullanmamayı ve pilotlar için gerekli sertififakayı almayı kabul etti. Diğer kurallar arasında İHA’nın pilotun veya ‘görsel gözlemcinin’ görüş alanında olması ve uçuşla bağlantısı olmayan kişilerden en az 150 metre uzakta durulması şartları bulunuyor.

Amazon, FAA’den aldığı izin kapsamında Amazon Prime Air taşımacılık hizmetini geliştirmek istiyor. USA Today’de yer alan habere göre, şirket FAA’ya İHA’ların farklı şekillerde kullanılması için 48 dilekçe verdi. Dilekçelerde film çekiminden havadan gözlem yapılması ve baca denetimi gibi işlemler için izin isteniyor.

FAA, Amazon gibi birçok şirketten gelen sayısız talebin düzene sokulmasıyla uğraşıyor. Kurumun vereceği kararlar ABD’de İHA’ların kullanımını önemli ölçüde belirleyecek. ABD Kongre’si, FAA’den Eylül 2015 itibariyle İHA’ların yolcu uçaklarıyla entegre olabilmesini istemişti. Ancak bu tür gelişmelerin düzene oturması için çok daha fazla zaman gerektiği düşünülüyor.

FAA, Şubat ayında İHA’ların ticari taşımacılık için kullanımlarını kısıtlayan düzenlemeleri açıklamıştı. İHA ile taşınabilecek maksimum ağırlık 25 kg olarak belirtilmişti.

Al Jazeera

https://youtu.be/Le46ERPMlWU

Leave a Comment

*

Önceki yazıyı okuyun:
Süper Hızlı 3D Yazıcı Yapıldı

Carbon3D şirketi tarafından  Silikon Vadisi’nde geliştirilen yeni 3D yazıcı teknolojisi, sıvı havuzdan aralıksız olarak kat kat nesneleri basarak, dakikalar içinde 3D çıktı...

Kapat